Współcześni rodzice, żyjący w dwudziestym pierwszym wieku, pilnują tego, by ich dzieci mogły rozwijać się w wybranych dziedzinach nauki już od najmłodszych lat swojego życia. Rozwój ten powinien zachodzić w szczególności tam, gdzie będzie on przynosić benefity nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Z tego właśnie powodu zajęcia z robotyki dla dzieci aktualnie są mocno oblegane i praktycznie wszyscy chcą zapisywać na nie swoje pociechy. Tylko czy dzieci chcą tego równie mocno co ich opiekunowie? Czy maluchy czerpią rzeczywistą przyjemność z kształcenia się w obrębie robotyki, czy może jest to dla nich jednak zbyt ciężki i zbyt trudny temat, którego same z siebie, gdyby nie wymagania rodziców i naturalna chęć sprostania tym wymaganiom, nigdy by się nie podjęły?

O zajęciach dla kilkulatków

Coraz więcej osób młodych uczy się jak programować w Pythonie lub też interesuje się robotyką. O dziwo kilkulatki potrafią z wielkim zapałem podchodzić do tego, co właśnie trudne i wymagające. Nieraz większe obawy ogarniają rodziców, którzy jeszcze przed odwiezieniem malucha na pierwsze zajęcia dniami i nocami myślą o tym, czy ich dziecko w ogóle sobie poradzi, nadąży za grupą i załapie, o co w tym wszystkim chodzi. A dzieci? One nie zawracają sobie głowy takimi bzdurami, bo są na ogół są zafascynowane możliwością pójścia do nowego dla nich miejsca, poznania nowych osób i uczenia się pod okiem prawdziwego doświadczonego nauczyciela. Robotyka dla dzieci w niczym nie przypomina zresztą typowych zajęć szkolnych i absolutnie nie polega na ślepym wgapianiu się w książki i czytaniu nudnych formułek. Zdecydowanie bardziej stawia się w niej na aktywne niżeli bierne działanie. Dzieci uczą się przez tworzenie własnych pierwszych robotów, a nie przez odhaczanie kolejnych zadań w zeszycie ćwiczeń czy też wsłuchiwanie się w długie i nudnawe wykłady nauczyciela.

Dla przeciętnego dziecka możliwość zaprojektowania prawidłowo działającego robota będzie więc atrakcją, a nie jakąś ciężką próbą czy niewygodnym tematem. Dzięki temu, że zajęcia z robotyki dla dzieci są przyjemne, uczęszczające na nie osoby potrafią naprawdę wiele z nich wynieść.